1. Chceme svatební video?

Důležitá otázka, na kterou není snadná odpověď. Detailně se této otázce věnuji v tomto článku. Často zájemcům o svatební video, kteří váhají, říkám: zkuste si představit sami sebe za 10, 20, nebo 30 let až budete slavit, teď ještě vzdálená, výročí svatby. Jak budete chtít na svůj svatební den vzpomínat? Bude vám stačit prohlédnout si několik fotografií a snažit se rozpomenout, jaká situace je provázela? Nebo se budete chtít také ponořit do úsměvů, pohybů, zvuků, hudby, radosti, hlasů, momentů, polibků, objetí, dojmů, barev a lásky, které vám může přinést svatební video? Možná vám představa sebe sama za několik let pomůže v rozhodování. Za sebe můžu říci, že mám zkušenost s obojím. Fotografií moje tvorba začala, ale husí kůži mi přinesl až film. Třeba budete mít podobné pocity.

2. Proč si svatební kameramani účtují tolik za svatební video?

S touto otázkou se osobně nesetkávám často, ale pravidelně se objevuje na nejrůznějších diskuzních fórech, která se věnují svatbám. Odpověď je jednoduchá. Každá služba i produkt mají v dnešní době mnoho rozličných dodavatelů. A i když se to na první pohled nemusí zdát patrné, každý se v něčem liší. Po silnicích také jezdí spousty aut, a i když se mnoha lidem mohou zdát zcela identická, v mnoha důležitých detailech se liší. A stejně je to i se svatebním videem. Máme to štěstí, že můžeme vybírat, a tak věřím, že si každý najde to své i co se ceny týče. A podívá-li se zájemce o svatební video na několik celých videí od různých dodavatelů, zcela jistě pozná rozdíl např. v barvách, pohybu kamery, použité hudbě apod. Důležité je však vědět, že opravdový profesionál je full time živnostníkem, který si vše platí sám. Od zdravotního a sociálního pojištění až po pohonné hmoty pro svůj vůz, aby se na svatbu dostal. Krom zcela jasných nákladů je nutné započítat také amortizaci velmi nákladné techniky a to nejen té na natáčení, ale také té, která slouží ke zpracování samotného videa včetně softwaru. Pokud si pečlivě sečtete veškeré náklady na jedno natáčení a přidáte povědomí o rozdílu v kvalitách výstupu a tedy o použité technice, vyjde vám hrubá cena svatebního videa. Ano, někomu se různé ceny mohou zdát různě vysoké, ale právě z těchto důvodů je nás, svatebních kameramanů více.

3. Bude nás přítomnost více profesionálů na svatbě obtěžovat?

Často nevyřčená, ale důležitá otázka. Ale není se čeho obávat. Protože jste pečlivě vybírali, budou vaši svatbu natáčet a fotografovat opravdoví profesionálové, kteří vědí, co dělají a domluví se na všem, co je nutné. Fotograf si vás občas musí naštelovat do správné pozice, ale já jako kameraman bývám obvykle tichým stínem všeho dění a snažím se zasahovat do toku dne co nejméně. A protože na předsvatební schůzce jsme si vše důležité řekli, během svatebního dne už v kontaktu příliš nebudeme. A tak se nemusíte bát, že by „množství“ profesionálů (i kdyby byli třeba čtyři) nějak narušovalo plynulý chod dne.

4. Jaký z nabízených balíčků je pro nás nejlepší?

Nabízené balíčky (viz Ceník) se liší především délkou zpracovaného filmu. Délka filmu je totiž nejdůležitějším faktorem, který určuje množství materiálu, který musí být natočen, aby tvůrce dostál svému závazku, a úzce souvisí se samotnou délkou natáčení. A tak jsou dva balíčky Gold a Platinum určené především pro ty, kteří chtějí mít video v jeho nejoblíbenější délce. Balíček Platinum je určený pro fajnšmekry, kteří mají rádi film jako takový a chtějí uchovat celý příběh svojí lásky včetně míst, která jsou pro ně důležitá. Rezervací tohoto balíčku si zákazník objednává 3 dny natáčení, kdy první natáčení probíhá při předsvatební schůzce (rande). Den před svatbou nebo den po ní pak natáčím detaily samotného místa pro svatbu a svatební den je pak prakticky bez omezení délky natáčení. Krom toho zákazník také získá krátkou upoutávku ke svému filmu přesně tak, jak tomu u opravdových celovečerních filmů bývá.

5. Náš film bude dlouhý 6, 9 nebo 12 minut?

Nejoblíbenější délkou svatebního filmu je 6 - 9 minut. Během této doby lze videem říct úplně všechno a zároveň nenudit. Mým cílem je tvořit videa zajímavá, která budete chtít sledovat stále dokola. Netočím obsáhlé eposy v délkách hodin, které strčíte do šuplíku a už se na ně nikdy nepodíváte. Dokonalost se skrývá v detailech, a když se na jeden takový devítiminutový film z mojí produkce podíváte, pochopíte, že 6 nebo 9 minut je zcela dostačující a parádně koukatelná délka svatebního videa. Rozdělení jednotlivých balíčků s ukázkami jednotlivých délek filmů najdete v ceníku zde.

6. Jak probíhá rezervace natáčení?

Tím nejdůležitějším je termín natáčení. Svatební termíny je třeba rezervovat dlouho dopředu, a tak naše spolupráce probíhá následovně: ve chvíli, kdy jste si jistí, že chcete mých služeb využít a probrali jsme vše podstatné např. přes email, zašlu vám zálohovou fakturu a smlouvu o tvorbě svatebního filmu. Smlouvu si pročtete, navrhnete změny a zálohovou fakturu proplatíte. Připsáním částky na účet je váš termín definitivně rezervován a později se domluvíme na termínu předsvatební schůzky. Vše důležité o předsvatební schůzce si můžete přečíst v tomto článku.

7. Jak si mám pojistit, že objednaný kameraman opravdu dorazí?

V této problematice hrají velikou roli detaily. Při prvotní výběru kameraman sledujte reference, natočená videa (i ta celá, ne jen klipy) a můžete si zkontrolovat i živnostenské oprávnění. Výběru svatebního kameramana se věnuje tento článek. Hned ta úvodní komunikace a její styl vám napoví, jak se váš vztah bude dále vyvíjet. Klíčová je v tomto směru předsvatební schůzka. Kameraman vám předem může zaslat smlouvu o tvorbě svatebního videa, po vzájemné dohodě můžete pozměňovat určité detaily a v ruce budete mít i zálohovou fakturu, jejíž proplacení chrání obě strany spolu se smlouvou. V základu je vše o komunikaci a třešničkou na dortu může být fakt, že žádný full time živnostník si neriskne získání špatné reference, která by na dlouhou dobu ovlivnila jeho podnikání. Opatrnost, důvěra, komunikace a dokumenty. To je oč tu běží a to vše vám nabízím. Vaše spokojenost je pro mě velmi důležitá.

8. Můžeme si vybrat vlastní hudbu do videa?

Výběru hudby do samotného filmu se věnuje článek „Svatební video – Vybíráme hudbu.“ Vždy se snažím co nejvíce vyhovět přání párů, a tak vám během předsvatební schůzky vysvětlím, se kterými skladbami je možné pracovat, povím vám, jak vzniká samotný film a jak se postavit k licencím pro zvuková díla autorů známých i neznámých.

9. Kdy dostaneme naše svatební video?

Vždy se snažím každý film zpracovat co nejdříve. Ale na druhou stranu je jasné, že tvorbu kvalitního svatebního filmu nelze uspěchat. Pokud svatební sezona běží jak má, obvykle se mi podaří dodat film nejdéle do dvou měsíců od svatebního dne. Ale častěji odevzdávám už za měsíc či měsíc a půl. Záleží na množství zakázek a náročnosti jejich zpracování. Žádného zákazníka neupřednostňuji. Všechna svatební videa vznikají v dané časové posloupnosti dat natáčení.

10. Dostaneme veškerý natočený materiál?

Na tuto otázku rád odpovídám přirovnáním. Ale hned v úvodu musím poznamenat, že veškerý natočený materiál neposkytuji. Je to totiž podobné, jako bych v restauraci žádal nejen hotový oběd, ale i vše, co se vyhodilo, když pokrm vznikal. Všechny ty slupky, odřezky a odpadky vám číšník také nepřinese, ale pochlubí se jen dokonalým dílem na talíři, za které se může kuchař směle postavit. Stejné je to i s tvorbou filmu. Profík točí do „syrového“ formátu a každý záběr následně upravuje, podobně jako fotograf fotku. A tak by vám veškerý natočený materiál byl zcela k ničemu. Krom toho fotograf vám také dodá předem dohodnutý soubor fotografií, které pečlivě vybere a precizně upraví. V těchto ohledech se fotka a video příliš neliší.

Tento článek obsahuje pouze deset nejčastějších otázek, které souvisí se svatebním videem. Avšak jistě vás napadne mnoho dalších, které jsou neméně důležité. Proto mě neváhejte kdykoliv kontaktovat a já vám na ně rád odpovím. Veškeré informace o mně najdete zde a kontakty zde.