Články o tom, jak vybrat kameramana a jak se připravit na předsvatební schůzku jste si už přečetli, a tak vám nyní přiblížím, jak vzniká opravdový svatební film z produkce studia Navara. V prvním díle vám přiblížím přípravy, které předchází samotnému svatebnímu natáčení.
Podle hesla „štěstí přeje připraveným“ důkladně před každou zakázkou připravuji svoje vybavení. V mém případě to jsou dvě kamery, několik objektivů, dva stabilizátory, stativ, světla, mikrofony atd. Vše vyzkouším, vyčistím, zkontroluju a nabiju baterie. Věřím, že věci nám slouží tak dobře, jak dobře se o ně staráme, a tak věnuji přípravě velký díl času.
Ve chvíli, kdy je vše sbaleno, nakládám do auta a vyjíždím na místo natáčení. Točím po celé České republice a také v zahraničí. Krom toho je cestování mým koníčkem, takže když startuji ze své základny v Jablonci n. N., těším se na roadtrip a práci, která mě čeká.
Na místo natáčení obvykle přijíždím o den dříve, abych si stihl prohlédnout lokaci. To vše samozřejmě na vlastní náklady. Odpoledne pak strávím natáčením svatebního místa a jeho okolí. Jsou to takové záběry, které do filmu patří, ale obvykle není na jejich natočení čas během svatebního dne. Na příklad se jedná o časosběrné sekvence, jejichž tvorba zabere několik hodin.
Předtáčky na Příbramsku - západ slunce večer před svatebním dnem
Časosběr v kostce
Časosběrné video je takové video, kde čas plyne podstatně rychleji než v reálu. Jsou to taková videa, kde mraky ubíhají hodně rychle, kde se i pohyb lidí nebo aut značně zrychlí. Často se takových sekvencí využívá v místech, kde je třeba zachytit dlouhý vývoj a poté ho přehrát během několika vteřin. Určitě znáte časosběrná videa růstu květin nebo stavby mrakodrapů.
Jak už název napovídá, časosběr sbírá čas. Tato videa vznikají snímáním série stovek fotografií za určitý časový úsek. Když se podíváte na jakékoliv svatební video z mojí produkce, najdete v něm hned řadučasosběrných záběrů. Jeden takový záběr vzniká několik hodin. Nejdříve se přibližně hodinu snímají fotografie z jednoho konkrétního místa. Poté z dalšího a za hodinu z jiného. Je dobré mít alespoň tři takové sekvence, které čítají přes tisíc fotografií. Následně se každá sekvence hodinu upravuje a exportuje, aby vznikl dech beroucí záběr, který v mnoha svatebních videích nenajdete.
Zlomek jedné časosběrné sekvence
Detaily a lokace
Každé svatební místo má svoji atmosféru a určité detaily se nemění. A právě ty hledám a snažím se je zachytit den před tím vaším svatebním, protože právě během něho už není na jejich natáčení čas. Ale právě takové detaily, které vám přiblíží krásu právě toho vašeho místa, jsou jedním z klíčových prvků opravdového svatebního filmu. Více dní na místě také zvyšuje šance na použití dronu pro záběry z ptačí perspektivy.
Letohrádek Svatý Vojtěch
Závěr
Vše, co během odpoledne před samotným svatebním dnem natočím, musím večer zálohovat a všechny baterie znovu nabít. A tak probíhají moje přípravy před vaším svatebním dnem. O pohledu kameramana na svatebním den samotný se dočtete v druhém dílu článku Jak vzniká svatební film.