Svatební film je velmi specifickým odvětvím filmové tvorby. Postupně se rozmohl až v posledních několika letech, kdy strýčky a bratry s kamerou v ruce nahradili profesionálové s citem pro záběr a následnou úpravu. Internet zasypaly tisíce svatebních klipů, nabídky profesionálů se vyrojily jako mračna komárů skandinávského léta a na pořádku nepřidala ani nejrůznější svatební fóra se „zaručenými radami“ pro budoucí novomanžele.

movie film reel 777793

Slovníček pojmů

Dříve než si vysvětlíme specifika jednotlivých částí svatebního filmu, zde je slovníček pojmů, které se v souvislosti s filmovou tvorbou nejčastěji používají.

Svatební teaser

Teaser je prakticky nejkratším produktem filmového tvůrce. Je obvykle do jedné minuty dlouhý, neobsahuje žádný příběh a je pouze upoutávkou na film, který svatebčané obdrží. Teaser je jediným produktem, u kterého je vhodné použít pouze jednu skladbu, tedy jednu krátkou písničku, obvykle instrumentální.

Svatební trailer

Trailer je obvykle dvě minuty dlouhý (výjimky mohou být až pět minut dlouhé), naznačuje příběh, představuje jednotlivé aktéry a je v něm použito více krátkých skladeb. Stejně jako teaser, i trailer má nadchnout pro zhlédnutí samotného filmu.

Svatební klip

Za svatební klip je v současnosti považován přibližně čtyř až pětiminutový produkt, který často vypráví příběh celé svatby. Nejčastěji bývá dlouhý tak, jak je dlouhá jedna hudební skladba. Jsou v něm použity ty nejzajímavější záběry a vypráví to nejpodstatnější ze svatebního dne.

Svatební film

Tak jako se liší délky svatebních klipů, liší se i délky svatebních filmů, ale radikálněji. Svatební film může mít osm, ale i šedesát minut. Je v něm použito více různých skladeb včetně autentických ruchů a zvuků ze samotné svatby. Vypráví celý příběh svatebního dne a mnohdy obsahuje i záběry ze života snoubenců, který předcházel svatebnímu dni.

O délce svatebního filmu

Když si vyrazíme do kina, těšíme se obvykle na devadesáti až sto dvaceti minutový film. Takový film dávaly dohromady celé štáby kameramanů, osvětlovačů, zvukařů a herců, nemluvě o režisérech, scénáristech a producentech. Jeho tvorba vyšla na miliony korun, byl natáčen mnoho měsíců či let a je v něm použita celá škála hudebních skladeb, studiových nahrávek a autentických ruchů. Mnohdy vypráví dramatický příběh s mnoha dějovými liniemi. Film se odehrává na nejrůznějších lokacích, jejichž pestrost odpovídá povaze filmu.

Svatební film bývá obvykle natáčen v jeden jediný den. Hlavními herci jsou dvě osoby - svatebčané - a práce kameramana většinou pokrývá všechny druhy štábů, které obvykle na klasickém filmu pracují. Svatební den se odehrává na jednom, maximálně dvou či třech různých místech a nejčastěji vypráví příběh o přípravách na svatební obřad, o samotném obřadu a o veselí, které následuje po obřadu. I tak je v nabídce mnoha svatebních kameramanů výstup, který bývá i šedesát až devadesát minut dlouhý.

Jak dlouhý svatební film opravdu chtít?

Lidé si často myslí, že čím delší je svatební film, tím lepší. „Dostaneme za své peníze přeci jen víc a to je vždycky lepší, no ne?“ říkají někdy. Nejčastěji si myslí, že čím kratší film je, tím méně bude zachyceno přátel, tím více bude chybět detailů a tím menší zážitek to pro diváka bude. Obávám se ale, že u filmu to platí právě naopak.

Správný tvůrce originálního svatebního filmu si přeje, aby jeho dílo bylo nadčasové. Aby si ho svatebčané rádi pustili kdykoliv, třeba každý den těsně před oblíbeným seriálem, třeba i za dvacet let. Přeje si, aby film nikdy nenudil, aby byl dramatický a romantický zároveň, aby každý záběr byl dokonalý a každý zvuk příjemně ladil s příběhem, který film vypráví. Nepřeje si, aby byli diváci nuceni přetáčet nebo aby si po pár letech, kdy budou mít času na zábavu míň a míň, říkali: „No jo, ale ten film má 90 minut. Na to potřebujeme celý večer. A kde ten čas vzít?“

uprava4

Přání versus realita

Současní tvůrci svatebních filmů se předhánějí v tom, kolik desítek minut či dokonce hodin jejich film bude mít. Vezmou všechny záběry, které během svatebního dne natočili a v jejich plné délce je poskládají do „filmu“, který předají zákazníkovi. Ale je to opravdu to, co si přejete mít? Pokud ano, máte široký výběr.

Ti z vás, kdo touží po neotřelém zážitku, zábavě a emocích, pořiďte si film kratší. Za své peníze totiž dostanete paradoxně víc. Jednoduše řečeno, dostanete filmovou perlu, která vás vtáhne do příběhu, přitluče vás k sedačce, transplantuje vám husí kůži a po těch deseti minutách vás ještě dalších pět minut nechá ohromením koukat na černou obrazovku, abyste hned poté, co se vzpamatujete z toho nádherného zážitku, zjistili, že si to chcete pustit ještě jednou. A ještě jednou. A ještě jednou. Dejte ale pozor na jednu věc: finálním produktem by neměl být pouze svatební klip na jednu písničku. I když bude váš film mít „jen“ deset minut, musí být plný pestré a různorodé hudby, každá část svatebního dne musí být malým příběhem a celý film musí působit kompaktně, přesvědčivě a logicky. Když v kině sledujete film, vnímáte ho jako celek a když hudba bezezbytku sedí, ani si jí „nevšimnete“, protože je součástí celku. Té perly, která vás bude bavit do konce života.

Jak už bylo řečeno, tvorba kratšího filmu je mnohokrát náročnější než tvorba šedesátiminutového eposu. Tvůrce deseti či maximálně dvaceti minutového filmu musí být zručný ve výběru originální hudby. Musí mít široký přehled o všech hudebních žánrech, musí umět dobře vybrat jednotlivé skladby tak, aby na sebe obsahově a kompozičně navazovaly a reflektovaly charaktery svatebčanů. Musí umět skladby precizně zkracovat či naopak prodlužovat tak, aby to nebylo poznat. Musí vědět, jak vystavět příběh, jak vkusně využít zájmů a koníčků svatebčanů pro film, který jim má vytvořit. Musí být ochoten strávit čas jejich poznáním, musí se naladit na jejich notu a pokusit se vyjádřit to nejlepší, co je spojí do jednoho v jejich den. Musí umět improvizovat a být připraven natáčet za jízdy, ze vzduchu nebo pod vodou. Pestrost záběrů, kvalita vybrané hudby a příběh celého filmu totiž tvoří to pravé dílo.

A že některý kameraman namítne, že není možné všechno to výše zmíněné spojit a uložit do deseti až dvaceti minutové časové schránky? Na to lze říct pouze jediné: „Není kameraman, jako kameraman.“

Film

Závěr

Výběr kameraman úzce souvisí s nabízenými službami. Maximální délka svatebního filmu (60 či dokonce 90 minut) nezaručuje kvalitní filmový zážitek. Spíše naopak. Deseti až dvaceti minutová délka svatebního filmu je adekvátní obsahu a zaměření filmu. Kvalitní svatební film nesmí nudit ani po stovkách zhlédnutí, musí obsahovat pestré a pečlivě vybrané záběry (nikoliv všechny, které kameraman během dne natočí) a měl by zaujmout nejen svatebčany, ale i všechny nezávislé diváky. Správný kameraman totiž tvoří nadčasové dílo a ne nesmyslně dlouhou slideshow všech možných záběrů, která zapadne do prachu šuplíku. Z pohledu svatebčanů je tedy více než důležité rozmyslet si, jaké požadavky vznést na délku a obsah filmu. Dokonalost se skrývá v detailech. A pamatujte: žádný opravdový profesionál vám nepředá vše, co během svatebního dne natočí. To je jako byste řekli číšníkovi v restauraci, že chcete, aby Vám přinesl nejen hotový pokrm, ale i všechny ty slupky, odřezky a špinavé hrnce, co zbyly, když se jídlo připravovalo.